Bosch Kombi Resetleme

 

Bosch Kombi resetleme işlemini yapmadan önce gerekli işlemlerin bir dökümünü bu yazımızda adım adım sizler için hazırladık, yazımızı hemen inceleyebilirsiniz. Bu adımları takip ederek siz de kolayca cihazınıza reset atma işlemini yapabilirsiniz.

Kombi Neden Resetlenir?

Kombilere ait işlevin sadece yaşam alanlarınızı ısıtmak olduğu düşünülmemelidir. Bunun dışında kolay kullanımı sayesinde sizlere rahatlık da sağlar. Evinizin her köşesine sıcaklığı ulaştırırken; aynı zamanda 7 gün 24 saat sıcak su kullanımına da imkân verir. Sağladığı tüm bu olanakların sürekliliği çeşitli nedenlerden cihazın hata vermesi ile kimi zaman kesintiye uğrayabilmektedir. Kombiniz arızaya geçtiği zaman yapmanız gereken öncelikle ekranda yazan hata kodunun anlamını öğrenmektir. Bunun için Bosch Kombi arıza kodları adlı makalemize göz atabilirsiniz. Hata kodunun anlamını bilmeniz, kombinizin düzeltilebilir durumlarına müdahale edebilmeniz, düzeltilmesi elinizde olmayan arızalarda ise teknik servisle iletişime geçmenizi mümkün kılar.  Ancak cihazınızın tekrar çalışmaya başlaması için önce reset atmak gerekebilir.

Kombi Arızalarında Resetlemek Yeterli Midir?

Kombinizin resetlenmesi, arızaya geçen cihazın kapatılıp açılma işlemini içerisinde barındırır. Resetlenen cihaz tekrar devreye girecek ve çalışmasını engelleyecek bir durum bulunmadığı takdirde işlevini yerine getirecektir. Bosch Kombi resetleme işlemi sonrasında cihaz çalışmaya başlasa dahi, cihazınızdaki hata uyarısında yazan kodu Bosch teknik servisiyle paylaşmanız cihaz müdahalelerinde kolaylık sağlayacaktır. Kombinizin yıllık bakımı sırasında uzmanlarla paylaşacağınız bu kodlar sorunun devam etmesinin önüne geçebilir. Uzun vadeli kombi kullanımınıza olanak tanıyarak verimli kullanımın önünü açacaktır. Unutulmamalıdır ki resetleme işlemi, kombinizdeki sorunun geçici bir çözümüdür. Arıza kaynağı düzeltilmedikçe kombiniz hata kodu uyarısını tekrarlayabilir. Sürekli cihaz reset atma işlemi yapmak kombinizi zorlayarak daha büyük arızalara neden olur. Önemsiz olarak görülen arızalar cihaz parçalarına zarar vererek kombinizin kullanılamayacak duruma gelmesine sebep olabilir. Bu nedenle art arda ve sürekli resetleme işleminden kaçınmalısınız.

Kombi Resetlemede Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bosch Kombi resetleme işlemi cihazınızın arızaya geçtiği durumlarda yapılmalıdır. Gereksiz yere yapılan müdahaleler de kombinizde sistemsel arızalarının oluşmasına neden olabilir. Resetleme işlemi açma kapama ya da işletim değiştirme işlemleri yerine geçmemektedir. Kombinizi kullanırken yapmayı istediğiniz işlemlerin cihazın kumanda panelinden ve o işleme ait fonksiyon tuşlarıyla yapılması son derece önemlidir. Reset tuşu da dahil olmak üzere tuşlara gereğinden fazla ve uzun basılmaması fonksiyon tuşlarının işlev kaybına uğramaması için dikkat edilmesi gereken bir unsur olarak karşımıza çıkmaktadır. Reset tuşuna gereğinden uzun basıldığı takdirde ekranda Fd uyarısı çıkacak ve cihaz arızaya geçecektir. Bu ve bunun gibi durumların oluşmaması için cihaz panelinin doğru kullanımına dikkat etmesi gerekmektedir.